U prostorijama Državnog arhiva u Sisku održao održao je 4.12.2023. g. Matija Horžić, dipl.ing, direktor Termoelektrane – Toplane Sisak predavanje "50+ godina proizvodnje energije na lokaciji TETO Sisak sa naglaskom na tranziciju prema obnovljivim izvorima korištenjem biomase i sunčeve energije".
Na lokaciji TE Sisak 1970. i 1976. godina izgrađena su i puštena u rad dva energetska bloka od po 210 MW ruske proizvodnje.
Osnovno gorivo bilo je je lož ulje (mazut), a dopunsko prirodni plin.
Lokacija u Sisku za izgradnju termoelektrane je bila prvenstveno opravdana zbog potreba konzuma električne energije u središnjoj Hrvatskoj, te zbog mnogobrojnih lokacijskih prednosti: protočno hlađenje vodom iz rijeke Save, blizina velikih rasklopnih čvorišta (Tumbri, Mraclin, Kutina), dobra prometna povezanost. Lokacija je već u pripremi izgradnje 1967. bila planirana za ukupnu instaliranu snagu od 630 MW (3 bloka), tako da su stoga već izgrađeni zajednički i pomoćni infrastrukturni objekti i postrojenja za ukupnu snagu lokacije. To se odnosi na opskrbu tekućim i plinovitim gorivom (blizina visokotlačnog plinovoda), prometnu infrastrukturu, telekomunikacije, postrojenja za opskrbu rashladnom i pitkom vodom, sustav odvodnje i obrade otpadnih voda, rasklopna postrojenja, dimnjak, radionice i upravne prostorije.
Kako su blokovi A i B već bili dosta zastarjeli, sve manje su bili u pogonu, a i predviđeni radni vijek bo je do 2015. odnosno 2018. godine već iza 2000. godine počelo je planiranje izgradnje bloka C, koji je trebao biti kombi-kogeneracijska plinska elektrana. Za novo postrojenje moralo se dugoročno osigurati dodatne količine plina od oko 400 do 500 milijuna prostornih metara godišnje.
Za lokaciju u Sisku je dodatna prednost bila što je opskrba plinom moguća s minimalnim ulaganjem u plinsku mrežu od visokotlačnog plinovoda do elektrane.
Financiranje isporuke opreme osigurano je većim dijelom iz Hrvatskoj dodijeljenog dijela nekadašnjeg klirinškog duga bivšeg SSSR-a.
2007. dobiveni su konačna komercijalna ponuda ruskog partnera, energetsko odobrenje i investicijska odluka HEP za izgradnju bloka C.
Ugrađena je plinska turbina u novom postrojenju je snage 160 MW izgrađena je po licenci turbine SIEMENS V94.2 koja se proizvodi u Rusiji. Plinska turbina pokreće generator snage 160 MW. Izlazni plinovi plinske turbine temperature 541°C predaju svoju toplinu kotlu utilizatoru, koji proizvodi paru za parnu kondenzacijsku turbinu snage 80 MW sa više reguliranih oduzimanja, od kojih su dva namijenjena za potrebe toplinarstva. Parna turbina pokreće generator snage 80 MW, tako da je ukupni instalirani kapacitet proizvodnje električne energije bloka C 230 MW. Obje turbine, kotao utilizator i generatori proizvedeni su u Rusiji.
Blok C krenuo je u pokusni rad 2015. godine, a nakon dobivanja uporabne dozvole u pogonu je od 2016. godine.
Značajno je za djelatnost Toplinarstva Sisak da su dva regulirana oduzimanja pare namijenjena opskrbi parom za potrebe grijanja grada, koja se do sada odvijala iz tri pomoćna kotla Termoelektrane.
Okretanjem prema obnovljivim izvorima energije uslijedio je 2015. godine slijedeći korak s početkom izgradnje elektrane na drvnu sječku BE-TO Sisak na lokaciji u krugu bivše Željezare, kojoj je namjena grijanje vode za potrebe Toplinarstva Sisak.
Toplana-elekrana toplinske snage 10 MW i električne snage 3 MW puštena je u rad 2017. godine, istovremeno sa sličnim objektom u Osijeku.
Elektrana radi u mjesecima veće toplinske potrošnje u gradu, manji dio potrošnje podmiruje se parom iz Bloka C TE-TO Sisak, koja je dovedena do centralne toplinske stanice, izgrađene uz BE-TO.
Potrošnja goriva je oko 150 t drvne sječke dnevno.
Uz BE-TO izgrađena je centralna toplinska stanica i mreža vrelovoda do 4 postojeće toplinske stanice koje su ranije bile grijane srednjetlačnom vodenom parom. Na taj način kompletna opskrba HEP Toplinarstva prebačena je na opskrbu vrelovodima, što znači znatno niže gubitke.
Još jedan korak prema obnovljivim izvorima energije napravljen je u siječnju 2023. HEP Proizvodnja pustila je u trajni rad integriranu sunčanu elektranu snage 215 kW, instaliranu na objektima u krugu TE-TO Sisak. Elektrana će omogućiti znatno smanjenje troškova za vlastitu potrošnju električne energije